Проклетство на германските голмани: Нојер го направи истото како Кан против Бразил во 2002

Голманот на Баерн, Мануел Нојер, сигурно долго ќе ја памети 88. минута од синоќешниот натпревар од Лигата на шампионите против Реал.

Баерн водеше со 1:0, а заедно со Алфонсо Дејвис најзаслужен за тоа беше Нојер, кој фантастично бранеше и ги полуде напаѓачите на Реал.

Сепак, во 88. минута еден од најдобрите голмани во историјата направи неверојатна грешка и му подари гол на Реал.

Винисиус Жуниор шутираше слабо од 20-ина метри и се чинеше дека Нојер лесно ќе ја фати топката, но таа му испадна од раце, а Хоселу се најде на вистинското место и ја испрати топката в гол за 1:1.

Тој гол ги пресече фудбалерите на Баерн, кои само четири минути подоцна примија втор гол и го испуштија финалето во Лигата на шампионите.

Сепак, Нојер не е единствениот германски голман кој доживеа слична судбина да стане трагичен херој.

Пред 22 години нешто слично му се случи на Оливер Кан на најголемото натпреварување во светот - Светското првенство.

За време на Мундијалот 2002 во Јужна Кореја и Јапонија, Кан ја носеше Германија со своите чудесни одбрани до финалето, каде се сретнаа со Бразил.

Но, во 67. минута Кан направи неверојатна грешка и подари гол за водство на Бразил, на многу сличен начин како Нојер синоќешната против Реал.

Ривалдо шутираше од повеќе од 20 метри по средината на голот, Кан требаше рутински да ја фати топката, но таа му испадна од раце, а Роналдо го искористи подарокот и лесно ја испрати топката во мрежата за 1:0.

Тој гол го скрши духот на Германците исто како и синоќешните играчи на Баерн, а Роналдо во 79. минута погоди за конечни 2:0 и на Бразилците им ја донесе титулата.

Пред финалето Кан беше прогласен и за најдобар голман на Мундијалот и општо за најдобар фудбалер, добивајќи ги и Златната топка и наградата Јашин.

Производи што не треба да се користат по истекот на рокот

Потврдено: Претседателот на Иран загина во пад на хеликоптер

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Поразениот Фјури со тешка повреда во болница го испратил победникот Усик

Клоп ги насмеа новинарите на последниот прес за Ливеерпул

Ројс со пиво почести 80.000 навивачи

Шкупи остана без излез во Европа, па удри по претседателот на ФФМ

Далас беше на -17, па Дончиќ и друштвото се разиграа и изборија финале на Западот

Доживотно суспендиран судија: Се качил на бина и славел со тимот на кој му помогнал да победи