10 цитати за животот од Харуки Мураками

Веројатно многумина од нас се нашле во ситуација во која е тешко да се најдат вистинските зборови за да се опишат чувствата. Но, писателот Харуки Мураками умее многу вешто тоа да го направи.

Неговите книги сведочат дека вистински ја разбира хемијата на човечката душа и со неверојатна прецизност умее тоа да го преточи во зборови.

Одвоивме неколку цитати од овој писател:

1. „Светот без љубов е како ветер зад затворен прозорец. Ниту можеш да го допреш, ниту да го вдишиш“.

2. „Не постои погрешно мислење. Постојат мислења кои не се сложуваат со нашите. Тоа е сè.“

3. „Мислев дека луѓето растат постепено, малку по малку. Испадна дека не е така. Растат 'преку ноќ'.“

4. „Кога се прегрнуваме, ги делиме нашите стравови.“

5. „Никој не сака да биде сам. Јас мразам да бидам разочаран.“.

6. „Кога секој човек би верувал во среќен крај, светот не би имал од што да се плаши.“.

7. „Секој и сè изгледа убаво кога го гледате од дистанца“.

8. „Ако сè се случува онака како што сакате, животот ќе ви стане досаден.“

9. „Кога немате некој со кого би ги делеле вашите осамени мисли, вашите мисли ќе почнат да ве делат меѓу себе“.

10. „Кога гледате долго во морето, почнуваат да ви недостигаат луѓето. Кога гледате во луѓето, почнува да ви недостига морето“.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Книги

Кое е најдоброто време за читање?

Read more

Годинашниот саем на книги во Скопје без ковид мерки, присутни над 60 издавачки куќи

Read more

Ана Јовковска ја промовира новата книга „Емотивен талог“

Read more

Катерина Гогова ќе ја промовира третата стихозбирка „Сонцестој“

Read more
 

Магазин

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе