10 правила за воспитување на деца што секој родител треба да ги знае

За да го воспитате вашето дете на правилен начин, обидете се да почитувате советите на американскиот психолог д-р Кевин Леман кој тврди дека златната формула се крие во овие 10 реченици.

1. Секогаш внимавајте како се однесувате за да вашето дете знае дека сте сериозни во она што го правите.

2. Добро размислете пред да кажете нешто пред вашето дете.

3. Секогаш исполнувајте го она што сте го ветиле.

4. Секогаш избројте до 10 кога се соочувате со некој проблем и размислете што треба да направите.

5. Никогаш не им се заканувајте на вашите деца.

6. Извинете му се на вашето дете доколку неправедно сте го скарале.

7. Обидете се да не го предупредувате за сè и сешто бидејќи на тој начин детето ќе мисли дека не разбира ништо

8. Оставете го да научи како да се справува со проблемите – не ги решавајте наместо него.

9. Останете смирени дури и кога имате причина да бидете многу лути.

10. Бидете му поддршка и оставете го да одлучи само што сака да прави во животот.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Живот

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Read more

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Read more

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Read more

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе