13 членови на исто семејство починаа откако јаделе отровна каша

Макфакс
/ 31.05.2023 / 18:38

Тринаесет членови на исто семејство починале во Намибија откако јаделе каша, за која властите веруваат дека станала токсична кога се измешала со талог останат од домашно пиво.

Државната телевизија јавува дека уште четири лица се во критична состојба во болница.

Министерството за здравство и социјални услуги на Намибија соопшти дека било известено за инцидентот во село на истокот на земјата. Се вели дека 18 членови на истото домаќинство, на возраст меѓу 2 и 33 години, консумирале отровна каша направена од брашно од просо измешано со исушен и изматен ферментиран талог локално познат како mundevere.

„Седумнаесет членови на домаќинството на 27 мај се појавија во окружната болница во Ниџангана со знаци и симптоми на труење со храна. Поради критична состојба, 13 од нив се испратени во болницата во Рунду“, се наведува во соопштението.

Министерството, исто така, соопшти дека се земаат дополнителни примероци за тестирање за труење со алкохол.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Свет

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Read more

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Read more

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Read more

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Read more
 

Вести

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Читај повеќе

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Читај повеќе

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Читај повеќе

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Читај повеќе

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Читај повеќе

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Читај повеќе

Дете со мотор во Струга прегази девојче на улица

Читај повеќе