15 најголеми мегапроекти на Блискиот Исток

Блискиот Исток отсекогаш бил еден од најважните региони во светот. Од почетокот на времето, некои од најголемите мислители во светот потекнуваат од таму, па дури и азбуката и математиката се родени тука. Но, работата не застана тука, бидејќи толку многу земји од Блискиот Исток ја обновуваат и реконструираат својата инфраструктура за да докажат дека регионот сè уште е глобална моќ. Од нови музеи до огромни јавни паркови, не недостигаат неверојатни проекти што се случуваат таму. Но, некои од овие културни и инфраструктурни проекти чинат милијарди долари, со надеж дека ќе донесат уште повеќе откако ќе бидат завршени. Затоа придружете ни се во денешното видео, каде што ги одбројуваме 15-те најголеми мега проекти на Блискиот Исток.

реклама

Архитектура

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Read more

Другари направија луксузен станбен комплекс од напуштено училиште

Read more

Необична луксузна вила во Шпанија

Read more

The Circle: Најапсурдната идеја на Дубаи досега

Read more

Нови видеа

play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Read more
play_arrow

Кристоф Валц е шеф од пеколот во мрачната серија The Consultant

Read more
play_arrow

Кои фудбалски клубови се основани од цркви или религиозни групи?

Read more
play_arrow

Архивски видео снимки од Скопје во 40-тите

Read more
play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Read more
play_arrow
Што се случува кога змија ќе проголта друга змија?

Што се случува кога змија ќе проголта друга змија?

Read more
play_arrow

Само британски фејлови

Read more
play_arrow

Седум фудбалери кои ги бираат парите пред сè друго

Read more
play_arrow

Што ако планетите во Сончевиот Систем излезат од своите орбити?

Read more
play_arrow

Топ 20 најдобри филмови со Робин Вилијамс

Read more
play_arrow

Комшијата што буши, некст левел

Read more
play_arrow

Што се случува во Јувентус?

Read more