20.000 жени сакаат да патуваат на Месечината со јапонскиот милијардер

Jапонскиот милијардер Јусаку Маезава објави оглас во кој бара партнерка за патување на Месечината, а на неговиот повик се огласија повеќе од 20.000 жени, пишува CNET.

Маезава ќе стане првиот приватен патник на Starship на компанијата SpaceX која ќе го однесе на Месечината. Сега тој бара партнерка која ќе го придружува, а досега се пријавија повеќе од 20.000 жени. Милијардерот ќе има полни раце работа пред да одлучи која е вистинската сопатничка.

Јапонецот купил шест до седум седишта во Starship за да поведе одбрани уметници со себе. Лансирањето е планирано за 2023 година, а како што стојат работите едно место ќе има и за партнерката на Маезава.

НАСА исто така планира мисија на Месечината во која жена астронаут ќе патува во 2024 година.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Чек дис аут

Пет работи што можеби не сте ги знаеле за Белорусија

Read more

Чак Норис му се закани на Лукашенко

Read more

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Магазин

Пет работи што можеби не сте ги знаеле за Белорусија

Читај повеќе
  • play_arrow

Чак Норис му се закани на Лукашенко

Читај повеќе

Брз ручек за цело семејство: Кременадли со кашкавал

Читај повеќе
  • filter

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Читај повеќе
  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе