3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Витамините и минералите се исклучително важни за функционирањето на нашите тела.

Најчесто ги добиваме преку храна, но ако нашата исхрана се базира на нездрава храна или ако не можеме да ги апсорбираме хранливите материи, тоа може да доведе до недостаток на витамини.

Со текот на времето, ова може да резултира со болни или исцрпувачки симптоми.

Недостатокот на витамин Б12 е еден од недостатоците што може да биде опасен ако се игнорира.

Витаминот Б12 е суштинска хранлива материја која се наоѓа во многу животински производи, како што се месото, сирењето и јајцата. На човечкото тело му е потребен за да создаде здрави црвени крвни зрнца. Без функционални црвени крвни зрнца, не е возможно да се пренесе кислород низ телото. Ова може да предизвика цела низа здравствени проблеми.

За среќа, недостатокот на Б12 обично лесно се лекува. Но, додека не ги забележите симптомите и не побарате помош, тие можат да го отежнат секојдневниот живот, а во тешки случаи, состојбата е поврзана со срцева слабост, дијабетес, артритис, па дури и со рак на желудникот.

Според лекарите, три знаци на недостаток на витамин Б12 може да се забележат при јадење: губење на апетит, болки во јазикот или устата и лошо варење.

Ако забележите какви било знаци на недостаток на Б12, треба да го посетите вашиот општ лекар.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Здравје

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Read more

Што ако претерате со јадење сладолед?

Read more

Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more
 

Магазин

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Читај повеќе

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Читај повеќе

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Читај повеќе

Што ако претерате со јадење сладолед?

Читај повеќе

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Читај повеќе

Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Читај повеќе
  • filter

Мистериозен монолит се појави во пустина во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Читај повеќе
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Читај повеќе