3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Високиот холестерол обично не предизвикува никакви симптоми, поради што го нарекуваат тивок убиец, но некои скриени знаци може да се појават на три дела од телото.

Високиот холестерол значи дека има премногу масти во крвта. Иако ова можеби на почетокот нема да предизвика никакви проблеми, со текот на времето може да го зголеми ризикот од голем број сериозни здравствени проблеми. Имено, акумулацијата на холестерол во артериите на крајот може да доведе до затнување и да го спречи истекувањето на крвта, што понекогаш предизвикува срцеви и мозочни удари.

Иако високиот холестерол може да се утврди само со тестови на крвта, во некои случаи симптомите на висок холестерол може да се забележат во одредени делови од телото.

Лицето

На лицето може да се појават два знаци на висок холестерол: ксантелазма, жолти акумулации во внатрешниот агол на окото, кои се показател за други состојби, како што се дијабетес, висок крвен притисок, дебелина и ефекти од пушењето и бел прстен на рожницата на окото.

Рацете

Рацете исто така може да бидат погодени од ксантелазма. На овој дел од телото се појавуваат во форма на грутки на зглобовите, а можат да бидат мазни и со нормална боја на кожа.

Нозете

Високиот холестерол може да доведе до состојба наречена периферна артериска болест (PAB). Оваа состојба се манифестира со болки во нозете, губење на косата, вкочанетост или слабост, чиреви кои не зараснуваат, промена на бојата на кожата на нозете и губење на мускулната маса на нозете.

Ако забележите некој од овие знаци, треба да закажете состанок со вашиот општ лекар. За намалување на холестеролот се препорачува да се намали внесот на масна храна, да се јаде здрава храна, да се вежба, да се престане со пушење и да се намали внесот на алкохол.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе