4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Веројатно повеќето би сакале да доживеат 100 години, но постојат неколку практички чекори што можете да ги преземете за да постигнете оваа цел.

Постојат многу здрави навики кои ќе ви помогнат на тој пат. Една од најдобрите работи што можете да ги направите е редовно да јадете здрава храна.

Во потрагата по долговечност, улогата на исхраната не може да се прецени. Она што го јадеме не само што влијае на нашето непосредно здравје, туку може да има и длабоки ефекти врз нашата долговечност и квалитет на живот. На пример, одредена храна може да го поддржи здрав имунолошкиот систем за да му помогне на вашето тело да се бори против болеста.

Грав

Гравот е главен во исхраната на поединците кои живеат во Сините зони, области познати по својата долговечност. Мешунките се богати со влакна, кои не само што промовираат здрав микробиом на цревата, туку и го зајакнуваат имунолошкиот систем. Со вклучување на грав во вашата исхрана, можете да ги искористите нивните својства за зајакнување на имунитетот и потенцијално да го продолжите вашиот животен век.

Јаткасти плодови и семиња

Јаткастите плодови и семките нудат мноштво здравствени придобивки, вклучително и имунолошка поддршка. Јаткастите плодови и семките обезбедуваат здрави масти, како и селен и цинк. Селенот делува како антиоксиданс, заштитувајќи ги клетките од слободните радикали, додека цинкот е клучен за нормална функција на имунолошкиот систем. Поради овие причини и повеќе, додавањето на јаткасти плодови и семки во вашата исхрана може да обезбеди поттик за хранливи материи, што може да придонесе за долговечност.

Многу зеленчук, особено лиснат зеленчук

Исхраната богата со зеленчук, особено лиснат зеленчук како кељ, зелка и спанаќ, го зајакнува имунитетот. Овој зеленчук е извор на калиум за контрола на крвниот притисок, како и витамин Ц и бета-каротин - два моќни антиоксиданси кои го поддржуваат вашиот имунолошки систем.

Риба

Рибите, вклучувајќи ги сарделата, бакаларот и сардините, нудат двојно количество протеини и омега-3 масни киселини за поддршка на имунитетот. Рибата е исто така извор на цинк за заштита на вашиот имунолошки систем. Овие хранливи материи ја прават рибата одличен избор за зајакнување на имунитетот и промовирање на целокупното здравје. Целете на три порции неделно.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Здравје

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Read more

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Read more

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Read more

Алерголог советува кога да почнете да земате лекови за сезонска алергија

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе