4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Грешките од минатото постојат во животот на секој од нас, но важно е некои работи засекогаш да ги оставиме зад нас.

Треба да научиме важни лекции од минатото кои можат да ни помогнат да живееме хармонично и среќно во сегашноста и иднината, како и спомени кои ќе ни носат насмевка на лицето секогаш кога ќе се потсетиме на нив.

Меѓутоа, ако минатото ве прогонува како темна сенка, тоа е товар за вас и не можете да одолеете на тоа чувство, важно е да го решите овој проблем.

Еве што да направите ако ве прогонува некој настан од минатото:

1. Замислете го овој настан, наполнете го во вашата имагинација со светлина, топлина и љубов. Можеби е тешко, но кога ќе се појави негативна мисла поврзана со минатото, веднаш замислете нешто убаво и нежно што буди пријатни чувства во вас. Сетете се на примерот на вашето дете кога беше многу мало, слатко, беспомошно бебе, запомнете го неговиот мирис. Или сетете се на вашата сакана личност, сетете се на убаво патување, прегратка... Наполнете се со чувство на љубов и на тој начин избркајте ги сенките од минатото.

2. Ако сте одговорни за негативен настан од минатото кој ве блокира, тогаш затворете ги очите и побарајте прошка. Обидете се да добиете прошка од луѓето што ги повредивте и простете им на оние кои не биле фер кон вас. Кога простувате, пуштате - тоа е вистинско ослободување од товарот. Конечно, обидете се да си простите.

3. Замислете ја оваа ситуација, како балон полн со светлина и љубов што се крева подалеку од вас, а потоа пука и исчезнува, растворувајќи се во совршена љубов и убави емоции.

4. Напишете ги вашите емоции на хартија. Сета негативност што ве поврзува со овој настан од минатото, сето она што сте го потиснале, сокриле, немате сила да ја надминете... Целата ваша негативност ставете ја преку пишаниот збор на хартија, а потоа запалете ја истата хартија. Симболично ќе ве мотивира засекогаш да го оставите минатото зад себе и да живеете во сегашниот момент.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Живот

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Read more

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Read more

Гејмингот не е само обична игра

Read more

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе