4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

А.С.
/ 30.05.2023 / 09:36

Никогаш не е доцна да почнете со физичка активност, без разлика на вашата подготвеност.

Почнете полека, без преголем напор и ако е потребно, по консултација со лекар. Основните вежби се секогаш најефикасни, па применете ги согласно вашата физичка подготвеност и кондиција.

Овие 4 вежби може да го трансформираат вашето тело за само 4 недели. Нема да мора да трошите пари на теретана и специјална опрема. Сè што ви треба е волја и 10 минути дневно.

Пленк

Пленк (штица) е статична вежба во која е важно правилно да го држите телото. Потпрете се на подлактиците, истегнете ги нозете и кренете се на прстите. Горниот дел од телото мора да биде во права линија, затоа обидете се да ги држите вратот и 'рбетот во неутрална положба. Потоа затегнете ги сите мускули и задржете ја позицијата.

Ако се изведе правилно, пленкот дејствува на стомачните мускули, грбот, задникот, нозете и рацете. Исто така, го подобрува држењето на телото и општиот мускулен тонус.

Remote video URL

Склек

Поставете го телото како да правите штица. Спуштете се што е можно поблиску до подот. Погрижете се грбот, карлицата и нозете да формираат права линија. Потоа турнете со рацете и вратете се на почетната позиција. Склекот е вежба која делува на градите, рацете и стомачните мускули.

Remote video URL

Сквот

Поставете ги стапалата во ширина на рамената. Спуштете се како да сакате да седнете на имагинарен стол и да го држите грбот исправен. Можете да одржувате рамнотежа со кревање на рацете пред вас. Потоа брзо вратете се на почетната позиција. Сквотот ги зајакнува мускулите на задникот, бутовите и глуждовите.

Remote video URL

Стомачни

Легнете на подот, поставете ги стапалата на ширина на колковите и свиткајте ги колената. Потпрете ги рацете на градите. Издишувајте додека го кревате торзото нагоре, вдишувајте при спуштање. Стомачните ги зајакнуваат основните мускули и согоруваат маснотии. Ако не можете да ги изведувате стомачните вежби на овој начин поради болки во грбот, има и други начини за зацврстување на оваа група мускули.

Remote video URL
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Фит

Две грешки во исхраната додаваат сантиметри на стомакот

Read more

Кое е најдобро време за вежбање ако целта ви е слабеење?

Read more

Најдоброто месо за билдање мускули

Read more

6 митови и факти за стомачните мускули

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе