4 знаци на рак на дебелото црево на кои треба да внимавате

Ракот е група на болести кои се карактеризираат со неконтролиран раст и ширење на абнормални клетки.

Кога овие клетки формираат грутка или маса, тоа се нарекува тумор. Ракот може да влијае на кој било дел од телото и може да се шири низ крвотокот или лимфниот систем, создавајќи нови тумори во други делови од телото или метастази.

Ракот на дебелото црево е вид на рак кој започнува во дебелото црево. Симптомите може да вклучуваат крв во столицата, абдоминална болка и губење на тежината. Раната дијагноза и третман може значително да ги подобрат резултатите за пациентите, така што научниците од Националната здравствена служба (NHS) спроведоа истражување и предупредија на следните четири симптоми.

  • Промени во столицата, вклучувајќи полабава столица, дијареа или запек.  Потребата за празнење на дебелото црево почесто или поретко од вообичаеното и крв во столицата исто така може да биде знак за рак на дебелото црево.
  • Болка во стомакот или грутка во абдоменот.
  • Надуеност или губење на тежината.
  • Прекумерен замор или чувство на замор без причина.

За среќа, испитувањата на имунотераписките третмани нудат нова надеж за пациентите со рак, при што биомедицинските научници ги поздравуваат „неверојатно возбудливите“ резултати во третманот на ракот на дебелото црево, пишува The Mirror.

Научникот специјализиран за онкологија и истражување на ракот и професор по биомедицински науки Џастин Стебинг рече: „Овие резултати се неверојатно возбудливи. Ракот на дебелото црево е еден од најчестите форми на рак во светот и ова е прв пат да има убедливи докази дека имунотерапијата може да работи во сите форми на колоректални тумори, така што ова сега напредува во доцна фаза на клинички испитувања и се надеваме дека FDA ќе ја одобри неговата употреба во САД многу брзо.

Упатствата на NHS сугерираат посета на општ лекар ако симптомите се упорни во текот на три недели.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Здравје

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more

Што го прави кафето нездраво?

Read more

Навидум здравствени симптоми што укажуваат на психолошка нерамнотежа

Read more

Што е „ладен шок“ и како да избегнете фатални последици?

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе