5 изуми од древна Хелада без кои не би можеле да го замислиме светот

Лулката на западната филозофска мисла, древната Елада, донела многу пронајдоци без кои не би можеле да го замислиме модерниот живот.

Древна Хелада била татковина на многу историски личности, големи мислители и пронаоѓачи кои го ковале курсот на европската цивилизација и го обликувале начинот на кој гледаме на светот.

Спорт

На почетокот на VIII век п.н.е. во Олимпија се одржале првите Олимписки игри во историјата, кои се повторувале на секои четири години. Првично, Олимпијадата била еднодневен спортски настан, но со текот на времето прераснала во петдневен фестивал. Во чест на богот Ѕевс, на кого ритуално му се жртвувале 100 овци, се изведувале трки со коли, трчање, борење и други дисциплини.

Физика

Првиот момент „Еурека“ се случил во III век п.н.е. кога математичарот, филозоф и пронаоѓач Архимед влегол во бањата.

Архимед сфатил дека постои сила која исфрла количество вода од кадата еднаква на волуменот на неговото тело. Така се родил првиот принцип на физиката.

Драма

Првите театри настанале од раните грчки религиозни церемонии, а тие се развиле најмногу во Атина во периодот од 530 до 220 година п.н.е.

Имало три основни жанрови: трагедија, комедија и сатирична претстава. Во еден просечен хеленски театар имало околу 17.000 луѓе. Хелените имале дури и „специјални ефекти“ како кранови со кои ги кревале актерите во воздух и ги позиционирале според потребата и композицијата.

Судот

Девните Хелени, како и Римјаните по нив, ја користеле судницата за широк опсег на деловни активности. Првото жири се состоело од 1.502 мажи и се појавило во Атина околу 590 година п.н.е.

Аларм за будење

Филозофот Платон бил првиот човек кој помислил да направи „машина за будење“. Имено, на Платон му бил потребен „аларм“ за да стигне до утринските предавања. Тој смислил уред врз основа на принципот на движење на вода низ контејнери, што предизвикувало звук на квичење.

реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Наука

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Што е темна материја, а што темна енергија?

Read more

Ново откритие: Човековите предци почнале да готват пред 780.000 години

Read more

Вселенскиот телескоп James Webb откри нови неверојатни снимки од вселената

Read more
 

Гик

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Читај повеќе

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова тура бесплатни игри секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Читај повеќе

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Читај повеќе

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Читај повеќе

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е темна материја, а што темна енергија?

Читај повеќе

Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Читај повеќе