5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

А.С.
/ 20.06.2024 / 10:26

Прескокнувањето јаже е една од најефикасните вежби за целото тело, но со оваа навидум едноставна вежба има и други придобивки кои треба почесто да се прават.

Оваа вежба влијае и на здравјето, бидејќи изведувањето на овие движења го забрзува чукањето на срцето и позитивно влијае на кардиоваскуларното здравје.

Ако досега не сте прескокнувале јаже и би сакале да почнете, можеби придобивките наведени подолу ќе ве поттикнат да ја направите оваа вежба вистински дел од вашата фитнес рутина.

Согорување калории

Скокањето се смета за вежба со висок интензитет која, меѓу другото, може да помогне во согорувањето на калориите. Со скокање само десет минути може да согорите исто количество калории како при трчање 30 минути. Ова го прави идеален избор за сите оние кои сакаат да ослабат или да одржат здрава тежина.

Позитивно влијание врз здравјето на срцето

Освен што согорува калории, прескокнувањето јаже е вежба која го промовира здравјето на срцето. Оваа вежба е одлична за кардиоваскуларниот систем бидејќи го забрзува пулсот, ја подобрува циркулацијата и работата на срцето и белите дробови. Изведувањето на оваа вежба позитивно ќе влијае на децата, младите и возрасните, односно сите оние кои сакаат да бидат здрави и фит.

Вежба за целото тело

За разлика од многуте вежби кои влијаат на одредени мускули, прескокнувањето јаже вклучува повеќе мускулни групи одеднаш. Освен што вежбате, во исто време се забавувате и ги тренирате мускулите на нозете, јадрото и горниот дел од телото, градите сила и издржливост, пренесува Health Shots.

Зајакнување на мускулите

Покрај зајакнувањето на мускулите на долниот дел од телото, како што се листовите, тетивите на колената и квадрицепсите, прескокнувањето јаже ги засега и средишните мускули, рацете и рамената. Иако нема да ги видите резултатите веднаш, по извесно време ќе забележите промена во силата на одредени делови од телото, односно мускулите со текот на времето ќе станат посилни.

Олеснување на стресот

Постојаното движење при прескокнувањето јаже може да има медитативен ефект, што помага да се намали стресот и анксиозноста, пренесува Health Shots. Додека ја изведувате оваа вежба, можете целосно да се смирите и само да се фокусирате на изведување на вежбата. Ако редовно прескокнувате јаже, вежбата може да ви ја подобри когнитивната функција.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фит

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Read more

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more

Четири намирници за порамен стомак

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе