5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

А.С.
/ 18.06.2024 / 13:30

Ако сте почнале да ги намалувате калориите и да јадете помалку за да изгубите тежина, можеби сте паднале во стапицата премногу да ги намалувате оброците.

Иако калорискиот дефицит е важен за слабеење, диететичарката Аманда Нигберт укажува на знаци кои укажуваат дека можеби претерувате и не добивате доволно хранливи материи за нормално функционирање во текот на денот.

Постојано мислите на храна

Ако вашите мисли постојано се насочени кон храната и потребата од грицки, веројатно тоа е затоа што не јадете доволно.

Вашиот редовен оброк беше скуден, не ги добивте потребните хранливи материи, а сега вашиот мозок испраќа сигнали да преземете нешто во врска со тоа.

Немате концентрација

Дали често ви се случува да не знаете каде сте отишле, дали сте ја исклучиле пеглата или едноставно да заборавите што сте сакале да направите во одреден момент? Ова се нарекува когнитивна дисфункција или ментална магла. На овој начин вашето тело испраќа сигнали дека му недостасуваат хранливи материи и дека е време да ја промените исхраната.

Кога немате време за јадење, не посегнувајте по брза храна. Одлучете се за салата полна со разновиден зеленчук, пилешко и авокадо. Храната богата со витамини од Б комплексот, омега 3 масни киселини, фолати и антиоксиданси може позитивно да влијае на функциите на мозокот.

Хроничен умор

Еден од најочигледните симптоми на недоволно јадење е постојаното чувство на умор. Диететичарот објаснува дека телото ја разградува храната што ја јадете и потоа ја користи како гориво. Ако не го храните вашето тело правилно, ќе почнете да чувствувате пад на енергијата и на крајот хроничен замор.

Недоволното јадење исто така може да го наруши вашиот сон. Ако легнете гладни, дефинитивно ќе ви биде потешко да заспиете од вообичаено и почесто ќе се будите во текот на ноќта. Во овие ситуации кафето не може многу да ви помогне долгорочно.

Дигестивни проблеми

Нередовното празнење на цревата е еден од знаците дека не јадете доволно. Не јадете храна која е неопходна за добро варење или прескокнувате оброци и го „револтирате“ организмот. Познато е дека некои луѓе функционираат многу добро со 2 оброци на ден, додека други треба да имаат ужина покрај главните оброци. Меѓутоа, доколку воопшто немате рутина, многу е важно конечно да го одредите времето на оброците и да се придржувате до него, за да избегнете проблеми со варењето и варењето.

Губење на косата и кршливи нокти

Негата на косата и ноктите е тесно поврзана со она што го внесувате во вашето тело со храната. Ако не јадете доволно, важните органи како срцето и мозокот ќе ги „исцрпат“ сите хранливи материи, па нема да има доволно за косата и ноктите. За да го спречите тоа, треба да јадете доволно храна која помага во производството на кератин, протеин кој е неопходен за убава коса и здрави нокти.

За да се избегнат ваквите проблеми, советот е да се консултирате со стручни лица за да добиете соодветна проценка и да изгубите тежина на здрав начин.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фит

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more

Четири намирници за порамен стомак

Read more

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Read more

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе