„8 часа љубов“ – прв пијано маратон на македонската музичка сцена

Првиот пијано маратон на македонската музичка сцена насловен „8 часа љубов“ во продукција на Piano Centre ќе се одржи в недела со учество на 13 пијанисти.

Вратите од салонот на Piano Centre во склоп на Национална Опера и Балет ќе бидат отворени за сите вљубеници во пијанизмот.

Како што најавуваат организаторите, настанот ќе започне во 11 часот со експозе, промоција и презентација на новите пијана во Piano Centre, а сѐ до 19 часот публиката ќе има можност да слушне десет концерти (полу рецитали) на 13 пијанисти.

– По прв пат, промотивно на нови концертни пијана, во различни термини маратонски ќе настапат врвните пијанистички имиња: Марија Ѓошевска, динамичното трио „ТРИПТИХ“ – Марија Вршкова; Елана Атанасовска-Ивановска и Сара Пројковска; Дино Имери; пијанистичкото дуо: Емилија Маринова  и Верица Шотарова; и Андреј Наунов, како и младите виртуози: Милан Дучевски, Гоце Златев, Инес Неделковска, Горјан Стојановски и Виктор Рафајловски, најавуваат од Piano Centre.

Влезот е слободен, но ограничен според протоколите на здравствената организација.

Тагови
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Read more

МК сцена

Нова изведба и спот за легендарната „Лихнида“

Read more

„Фолтин“ утре го промовираат новото ЕП „Симултан бакнеж“

Read more

Шпанскиот постпанк бенд „Belgrado“ ќе настапи на „Здраво Млади“

Read more

Ris Flower, “All I Wanna Know” прв сингл од новиот проект “Live Power Session”

Read more
 

Сцена

10 години од смртта на Ејми Вајнхаус – музичката икона која не сакаше да биде славна

Читај повеќе

Меган Фокс во секси издание за Basic

Читај повеќе
  • play_arrow

Тејлор Свифт најплатена музичарка за 2020 година

Читај повеќе

Пораснаа ќерките на Силвестер Сталоне

Читај повеќе
  • play_arrow

Сѐ што е погрешно во „Wedding Crashers“

Читај повеќе

Како изгледа денес славниот Мич од серијата „Baywatch“?

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Last Duel“ трејлер: Историска драма со Мет Дејмон и Бен Афлек

Читај повеќе
  • play_arrow

20 години cinEdays: Доделени наградите на јубилејното издание

Читај повеќе

Гледачите ги избраа најдобрите акциони филмови на сите времиња

Читај повеќе