99 отсто е сигурно дека Ким Џонг Ун е мртов, тврди севернокорејски бегалец

Шпекулациите околу смртта на севернокорејскиот лидер не стивнуваат. Најновата информација е од Ји Сонг Хо, кој побегнал од Северна Кореја и неодамна стана пратеник во јужнокорејскиот Парламент.

99 отсто е сигурно дека Ким Џонг Ун е мртов, тврди тој.

Ји нагласи дека е информиран оти Ким починал пред една недела и дека можно е Пјонгјанг да ја објави веста во текот на овој викенд.

Според него, можно е истовремено да биде соопштено дека за наследник на Ким ќе биде избрана неговата сестра Ким Јо Џонг.

Тој прецизираше дека е известен оти Ким починал минатиот викенд поради компликации по операција на срцето, пишува лондонскиот весник Mirror.

Ким не се појави во јавност од 11 април, кога претседаваше со состанокот на Политбирото на владејачката работничка партија.

Шпекулациите за неговото здравје и за тоа каде се наоѓа се зголемени откако не присуствуваше на прославата по повод роденденот на Ким Ил Сунг на 15 април, кој е најважен државен празник.

Светските медиуми оттогаш пишуваат дека здравствената состојба на Ким Џонг Ун е влошена, а повеќето шпекулираат и дека тој починал.

Светските медиуми пишуваат дека врз него е извршена операција на срцето, по која тој се наоѓа во „вегетативна состојба“, но тие информации не се официјално потврдени.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Свет

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Read more

Зафатот со гушење при апсење ќе биде укинат во Минеаполис

Read more

Трамп: Коронавирусот е многу лош подарок од Кина

Read more

Демонстранти запалија полицаец во Мексико

Read more

Вести

Чулев: На земјава ѝ се потребни избори, но здравјето на граѓаните е приоритет

Читај повеќе

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Читај повеќе

Филипче: Објавувањето број на новозаразени не смее да биде трка на ексклузивитет

Читај повеќе

Еден новозаболен и еден починат од COVID-19 во Прилеп

Читај повеќе

Маж приведен во Скопје за навреда на полицајци

Читај повеќе

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Читај повеќе

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Читај повеќе

Маж од кавадаречко приведен за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Читај повеќе