Abarth го претстави електричниот 500e: До „стотка“ за седум секунди

Abarth неодамна ја претстави својата верзија на моделот 500 од 2023 година, а сега пристигна и електричниот 500e.

Abarth 500e е базиран на најновата верзија на популарниот италијански модел, што значи дека нема мотор со внатрешно согорување, наместо тоа предните тркала ги придвижува електричен мотор. Покрај тоа, 500e на Abarth е помоќен од стандардниот модел на Fiat.

Електричниот Fiat 500 развива 117 КС и 220 Nm вртежен момент, додека верзијата Abarth испорачува 155 КС и 235 Nm. Дополнителни 38 КС и 15 Nm можеби не се огромен скок, но електричниот хечбек забрзува од 0 до 100 км/час за 7 секунди или 2 секунди пред стандардниот електричен модел.

Abarth исто така направи тестови за да види колку е побрз електричниот хечбек од моделот 695 со 1,4-литарски турбо бензинец и беше откриено дека тој достигнува 20 до 40 км/час секунда порано. Споредбата на патеката Misto Alfa Romeo покажа дека електричниот модел е побрз од Abarth 695 за секунда.

Моќниот 500e има поголема батерија со капацитет од 42 kWh која поддржува полнење до 85 kW. Полнењето од пет минути е доволно за патување 40 километри, додека батеријата ќе се полни до 80 отсто капацитет за 35 минути полнење.

Максимално опремената прва верзија на Scorpionissimo е ограничена на 1.949 примероци и ја одбележува годината на основањето на Abarth. Достапен во Acid зелена и Poison сина боја, и двете во комбинација со странична графика. Автомобилот е опремен со ексклузивни фелни од 18 инчи и е опремен со голем број детали, вклучително и фиксиран стаклен покрив, затемнети задни стакла, спортски педали и челични прагови на вратите.

Спортските седишта со истакнати странични потпирачи имаат функција за греење и се покриени со алкантара. Седиштата имаат интегрирани потпирачи за глава украсени со модернизирано лого на Abarth со ласерско пресекување во Acid зелена боја. Логото е и на воланот.

Десно од 7-инчниот дигитален кластер е 10,25-инчен екран на допир со безжични Apple CarPlay и Android Auto системи.

Abarth 500e доби автоматски фарови и бришачи, систем за влез без клуч, безжичен полнач за мобилен телефон, 360 камера, JBL систем за звук и автоматска климатизација. Генераторот на звук создава лажен звук на бензинскиот мотор, но може да се исклучи.

Треба да се напомене дека Abarth 500e е достапен и како кабриолет со црн мек покрив.

Remote video URL
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Авто новости

Познати финалистите за наградите Светски автомобил на годината

Read more

Колку повеќе гориво ви троши автомобилот на минусни температури?

Read more

BMW не се откажува: „Бубрезите“ уште повеќе ќе растат

Read more

Ferrari најави 4 нови модели за годинава

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Познати финалистите за наградите Светски автомобил на годината

Читај повеќе

Колку повеќе гориво ви троши автомобилот на минусни температури?

Читај повеќе
  • play_arrow

BMW не се откажува: „Бубрезите“ уште повеќе ќе растат

Читај повеќе

Ferrari најави 4 нови модели за годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се чува и вози автомобил на -50°C?

Читај повеќе

Golf двојка се шитна за рекордни 87.000 долари

Читај повеќе

BMW и Volkswagen објаснија зошто се против стандардот Euro7

Читај повеќе

Бонус од 13.500 евра за работниците во Ferrari

Читај повеќе

Како се покажа Tesla Model S во зимски услови?

Читај повеќе