Airbus укинува 15.000 работни места

Европскиот производител на авиони Airbus планира да укине 15.000 работни места поради тешката финансиска состојба предизвикана од пандемијата на коронавирусот.

Повеќето работни места треба да се кратат во Франција и Германија, по 5.000 во секоја од нив, 1.700 во Обединетото Кралство, околу 900 во Шпанија, а остатокот во други земји.

Менаџментот на Airbus веќе почна разговори со синдикатите и очекува до есенва да постигне договор, а планот за намалување на 15.000 работни места треба да се спроведе до следното лето.

– Сакавме да избегнеме ваква ситуација, но Airbus се соочува со најголемата криза кога станува збор за авиоиндустријата, изјави вчера извршниот директор на Airbus, Гијом Фури.

Француското Министерство за економија се спротивстави на планот за намалување на 15.000 работни места, сметајќи дека е претерано.

Компанијата го заврши првиот квартал со загуба од 481 милион евра, а производството во Airbus најверојатно ќе се намали за 40 проценти во текот на следните две години поради пандемијата на коронавирусот. Исто така, Airbus очекува воздушниот сообраќај да се врати на старите параметри дури во 2023 година. Во Airbus се вработени 135.000 луѓе, а 90.000 од нив работат на производство на делови од авиони.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Бизнис

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Read more

До 10 август туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за користење ваучери

Read more

Нема патувања, нема приход - Booking отпушта повеќе од 4.000 вработени

Read more

Четириесет компании ќе добијат поддршка за отворање нова е-продавница

Read more

Вести

Малолетничка уценувана и во повеќе наврати силувана од 24-годишен маж

Читај повеќе

Штипските родители ослободени од сметките за градинка за изминатите пет месеци

Читај повеќе

Србин нелегално влегол и престојувал во земјава без негативен ПЦР тест

Читај повеќе

Во Северна Кореја поради страв од коронавирусот во карантин скоро 4.000 луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозијата во Бејрут не е либанска Хирошима, туку Чернобил

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 113 нови случаи, шест починати и 259 оздравени пациенти

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга

Читај повеќе

Дескоска: Деловникот од 2008 година беше мотивиран од лични интереси на „владетелите“ од тоа време

Читај повеќе

Заев: Ги прифаќам забелешките на новинарите

Читај повеќе