Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Холадскиот шампион одлучи на необичен начин освојувањето на титулата да го прослави со своите навивачи.

Трофејот наменет за шампионот на Холандија за актуелнава сезона во Ајакс одлучија да го стопат и од него да направат 42 илјади мали шампионски ѕвездички.

Секој навивач кој има сезонска карта од денеска ќе добие по една ѕвездичка или „дел од Ајакс“, како што наведува клубот.

„Сезонава игравме без нашите навивачи, односно без тие да бидат на трибините. И покрај тоа ја чувствувавме нивната поддршка секоја недела, од влегувањето на стадион, преку социјалните мрежи и личните контакти. Кога претходно рековме дека 'оваа титула е и ваша' мислевме на навивачите, а делбата на трофејот е конкретен доказ дека сме сериозни во таа намера. По турбулентната година, сакаме сите наши навивачи да бидат среќни“, изјави директорот на Ајакс, легендарниот голман Едвин ван дер Сар.

URL

И капитенот на тимот, српскиот репрезенттаивец Душан Тадиќ, се огласи по повод ваквиот потег за освојувањето на 35-тата шампионска титула.

„Играњето пред празен стадион не може да се спореди со атмосферата на 'Амстердам АренА'. Навистина ни недостасуваа навивачите изминатава сезина на сите натпревари и затоа сакаме да им се оддолжиме преку овој гест“, рече Тадиќ.

Тагови
реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Фудбал

Двајца англиски репрезентативци во изолација - ја пропуштаат Чешка, а можеби и осминафиналето

Read more

Рамос доби понуди од ПСЖ, Јунајтед и Сити

Read more

Хицлшпергер до ЕУРО: Помислете на оние кои се дискриминирани поради сексуалноста

Read more

УЕФА ги одби Германците: Алијанц Арена нема да блесне во боите на виножитото

Read more
 

Спорт

Двајца англиски репрезентативци во изолација - ја пропуштаат Чешка, а можеби и осминафиналето

Читај повеќе

Како Новак Ѓоковиќ се подготвува за Вимблдон?

Читај повеќе

Рамос доби понуди од ПСЖ, Јунајтед и Сити

Читај повеќе

Хицлшпергер до ЕУРО: Помислете на оние кои се дискриминирани поради сексуалноста

Читај повеќе

УЕФА ги одби Германците: Алијанц Арена нема да блесне во боите на виножитото

Читај повеќе

Пандев: Планот ми е да одморам, немам некоја желба да бидам тренер

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Читај повеќе
  • play_arrow

Момент за историја: Шпалир од соиграчите, овации од трибините за Пандев

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси го повтори рекордот на Маскерано за Аргентина

Читај повеќе