Ако го имате овој баркод скенер, веднаш избришете го

Ако забележите дека вашиот Android  телефон работи побавно во последно време, тоа може да се должи на некои од апликациите што ги имате преземено.

Апликациите со малициозен софтвер постојано се обидуваат да ја загрозат безбедноста на корисникот, а најнова ваква закана е апликацијата за скенирање баркодови Barcode Scanner на Lavabird LTD. Според порталот MalwareBytes, токму оваа апликација им зададе главоболки на многу луѓе по последното ажурирање.

Првите проблеми започнаа кога корисниците објавија дека баркод скенерот (што има повеќе од 10 милиони преземања) сам отвора реклами во интернет прелистувач.

Ова сепак не е уште еден пример за агресивно рекламирање, но при ажурирањето е додаден малициозен код, што го направи уште подобро скриен.

Иако скенерот за баркодови е отстранет од Google Play Store, сепак уште постои веројатност дека го имате во телефонот и ако е така, треба веднаш да го избришете. Покрај оваа апликација, паметно е да ги избришете сите други што не ги користите толку често, бидејќи кога ќе се ажурираат, може да се појават истите проблеми.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Софтвер

Како да блокирате несакани повици?

Read more

Apple ја поднови Siri

Read more

Внимавајте: Новиот Android вирус се преправа дека е ажурирање на системот

Read more

Апликација која споделува најмногу лични податоци – Дали ја користите?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе