Ако ЈСП е крвотокот на Скопје, кој е тромбот?

Скопјани денеска првпат во историјата на главниот град немаат градски превоз, а причината се политички препукувања.

Откако синдикатите на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ вчера најавија дека од 4:30 часот наутро автобусите нема да возат, крвотокот на Скопје“ официјално запре.

Дали тоа значи дека го губиме пациентот? Или само има тромб од кој не може да се ослободи и кој го спречува да функционира?

Проблемот со неисплатените плати на вработените во ЈСП вчера беше тема и на вонредната седница на Советот на Град Скопје каде доцна попладнето беше изгласа иницијатива со која се побара од градоначалничката на Град Скопје до петок до 12 часот да достави одлука за прераспределба на средства за да се исплатат платите. Од синдикатите изјавија дека градоначалничката Данела Арсовска требало да ја донесе одлуката вчера, затоа што, според нив, петок е многу доцна. Следната седница на Советот е закажана за денеска во 14 часот, но постојат можности и денеска да биде свикана вонредна седница на градскиот Совет доколку биде доставена одлуката.

И додека траат политичките препукувања и играта на суети, скопјаните кои зависат од градскиот превоз се парализирани, гневни и беспомошни – каде побрзо да го насочат незадоволството?

Твитер-сферата, која може да се нарече „Македонија во мало“, има што да каже на темата – од осуди во сите правци, до емпатија со вработените во ЈСП и потсетувања дека запирањето на јавниот превоз значи и дека илјадници луѓе не можат да стигнат на работа, во најмала рака.

URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL

URL

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Теми и коментари

Зошто феминизам, а не „еднаквизам“?

Read more

Работи кои би било фино да се променат во Аеродром

Read more

8 Март и стравот од непознатото: Феминизмот е за сите

Read more

Туркије - кој го силува македонскиот јазик?

Read more
 

Ново

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Читај повеќе

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Читај повеќе

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Германскиот пратеник Бистрон: „Признавањето на Косово беше грешка“

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Паметна канта за отпадоци ги опоменува скопјани да не фрлаат отпадоци наоколу

Читај повеќе

Гужви и колони на „Богородица“ за влез во Грција

Читај повеќе

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Читај повеќе