Ако партнерот ви го постави ова прашање, веројатно размислува за неверство

Неверството е една од најчестите причини поради развод или раскинување, а луѓето честопати не се свесни колку размислуваат за тоа.

Според анкета спроведена од интернет страница за запознавање, 41 процент од луѓето кои се во врска признале дека размислуваат за изневерување, а дури 64 проценти од нив биле изневерени.

Причините за неверство се бројни и се разликуваат од човек до човек. Така, истражување спроведено од Ashely Madison, спроведено во 2018 година, покажа дека 52 проценти од луѓето кои изневеруваат тоа го прават бидејќи сметаат дека партнерот не е физички во добра форма. На некои изговор за неверство им е тоа што партнерот не им посветува доволно внимание.

Некогаш е тешко да дознаете дека партнерот помислува да ве изневери или ве изневерува, но според Your Tango, постои едно невино прашање кое ќе ви даде до знаење дека партнерот размислува за прељуба, а тоа е ‘Дали може да пробаме нешто ново во креветот?’

Ова прашање би требало да ви даде до знаење дека партнерот сака промена, но и дека размислувал доволно долго да се охрабри и да ја започне темата.

Еден маж во истражување објаснил дека почнал да си ја изневерува жената кога сфатил дека не се сексуално компатибилни.

„Секогаш сум бил многу внимателен и сакам да разговарам за сексот и за работи кои би можеле да ги пробаме, но таа тоа не го сака. Секогаш е затворена околу таа тема“, вели тој.

Не изневеруваат само мажите. Социологот Алисија М. Вокер го истражува неверството кај жените и вели дека жените кои навеле дека изневеруваат е поради брак без секс или брак во кој има секс, но нема оргазам.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Read more

Љубов и секс

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Read more

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Read more

Зошто женетите мажи сакаат да флертуваат?

Read more

Жените кои секој пат доживуваат оргазам ги прават овие пет работи

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе