Ако помине, новата функција е најлошото нешто што Instagram досега го смислил

Instagram тестира функција која нема да ви дозволи да прескокнувате реклами.

Instagram почна да тестира функција која за кратко време привлече многу негативни реакции. Наречена Ad Break, новата функција ги принудува корисниците да гледаат реклама пред да продолжат да се движат низ објавите.

Популарната социјална мрежа, која Facebook ја купи во 2012 година за милијарда долари, веќе нуди голем број реклами во својата апликација кои можат да се видат меѓу редовните објави, Reels и Stories, но тие се релативно ненаметливи и секој може да ги прескокне. Сепак, Ad Break е нешто сосема друго, но и нешто што секој корисник на YouTube кој не сака да плати за Premium претплата е многу запознаен.

Бидејќи моментално е само тест, не сите корисници можат да гледаат реклами што не можат да се прескокнат. Матичната компанија Meta не се огласи за тоа, па сè уште не знаеме колкав процент од луѓето ги гледаат овие огласи. Сепак, потценување е да се каже дека реакциите на засегнатите корисници не се позитивни, а голем дел од нив се закануваат дека ќе ја напуштат платформата доколку ова остане на сила.

„Ова ќе биде капка која ќе ја прелиа чашата кога станува збор за Instagram. Можам да се справам со многуте реклами што веќе се расфрлани низ апликацијата, но реклами што не можам да ги прескокнам? Изгубете се“, вели на Reddit еден незадоволен корисник, а друг додаде: Meta има врвни UX дизајнери, дали воопшто направиле некакво истражување пред да го објават ова во јавноста? Целосно го нарушува корисничкото искуство“.

Ниту корисниците на социјалната мрежа X не ја примија подобро веста за новата функција, па многумина изразија намера да се префрлат на TikTok, а во најдобар случај драстично да го намалат времето поминато во апликацијата Instagram.

Тагови
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Софтвер

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Read more
 

Гик

  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе