Ако сте пушач, овие 3 намирници ќе ви помогнат да ги исчистите белите дробови

Најдобрата опција е да престанете со пушење, но доколку сè уште не сте подготвени да го сторите тоа, тогаш треба да внимавате на вашата исхрана за да го подобрите здравјето на белите дробови.

Во неодамнешното истражување учествувале 680 луѓе: пушачи, непушачи и луѓе кои неодамна престанале да пушат. Тие требало да одговорат на прашања поврзани со нивната исхрана и требало да направат тест кој го мери функционирањето на белите дробови. Го повториле тестот 10 години подоцна.

Истражувачите дошле до заклучок дека поранешните пушачи го подобриле здравјето на белите дробови со тоа што консумирале банани, јаболка и домати.

Ова е од исклучителна важност бидејќи стареењето и пушењето се најголема причина за намалување на функцијата на белите дробови. Овие намирници содржат антиоксиданти кои го намалуваат воспалението на белите дробови и го подобруваат нивното функционирање.

Втората група на антиоксиданти се нарекуваат флавоноиди и имаат важна улога за белите дробови. Овие состојки се наоѓаат во голем број овошје и зеленчук.

Овие намирници го обновуваат оштетеното ткиво во белите дробови кое настанува поради долгогодишното пушење.

Со откажување од пушењето се намалува ризикот од добивање рак на белите дробови за 52 отсто.

реклама

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Read more

26 јануари 1788, почнала колонизацијата на Австралија

Read more

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Read more

Здравје

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

СЗО објави нови препораки за лекување на заразените со коронавирус

Read more

Нема простор за паника, новиот сој на коронавирусот само побргу се шири

Read more

Намирници кои го намалуваат стресот на природен начин

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Читај повеќе

Совети како да го смирите детето во моменти на изливи на бес

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто е толку тешко да се отепа мува?

Читај повеќе

Дечкото ја оставил бидејќи била дебела, сега заработува како фитнес модел

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачка-чувар

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиец создаде чизми кои пукаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Скијач во Романија едвај се спаси од мечка

Читај повеќе

СЗО објави нови препораки за лекување на заразените со коронавирус

Читај повеќе

Направете сами: Крем од лешници и чоколадо

Читај повеќе