Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

На социјалните мрежи кружи нов трик со кој криминалците крадат автомобил, а тој вклучува паричка.

Овој систем се однесува на сопствениците на понови возила со системи за далечинско заклучување.

Крадците на автомобили секогаш се обидуваат да најдат нови начини да украдат автомобил. Можеби сте слушнале дека користат уреди кои го блокираат сигналот испратен од вашиот клуч при далечинско заклучување, но овој метод е многу поедноставен.

Имено, потребна им е само паричка, а ја користат така што ќе ја вметнат во рачката на совозачката врата во моментот на ваше невнимание. Ако не успеете да ја видите паричката при повторното влегување во автомобилот и да ја заклучите по пристигнувањето на локацијата, рачката на вратата нема да може да се заклучи поради паричката, а единственото нешто што им преостанува на криминалците е да влезат во вашиот отклучен автомобил.

Доколку забележите паричка, најбезбедно би било да се јавите во полиција.

Сепак, треба да се има предвид дека бравите на модерните автомобили не може да се оневозможат на овој начин, а паричката не може да спречи заклучување на возилото. Но, можеби е најдобро сами да го испробате овој трик и да видите дали заглавената паричка на вашиот автомобил може да го наруши механизмот за заклучување.

Remote video URL

 

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Авто новости

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Read more

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе