Серија А 2020/21

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Старо-новиот тренер на Јувентус, Масимилијано Алегри на вчерашната прес-конференција ги назначи капитените на „Старата дама“.

Џорџо Кјелини ќе биде првиот капитен, а негов заменик ќе биде Пауло Дибала.

Еден од новинарите се интересираше зошто Алегри не го назначи Леонардо Бонучи за капитен.

„Ако сака капитенска лента, тогаш нека си ја купи, па нека си ја носи. Тој знае дека во последната година од мојот последен мандат во Јуве, капитени беа Манџукиќ и Кедира. Капитените исто така се избираат според бројот на натпревари во клубот. Прв е Кјелини, потоа Дибала. Бројот на натпревари на Леонардо е поништен откако се пресели во Милан и почна од нула“, додаде Алегри, кој очигледно не му прости на Бонучи за бегството од Јуве во Милан во 2018 година. Искусниот капитен покајнички се врати во Торино по само една година, но неговите фанови не му простија на предавството, а очигледно ни Алегри.

URL

Инаку, во дресот на Јувентус, Бонучи одигра 442 натпревари и освои дури 17 трофеи.

Алегри го коментираше и статусот на Кристијано Роналдо.

„Роналдо е одличен играч и паметен дечко. Зборував со него вчера, како и со другите играчи. Му реков дека ова е важна сезона и бев среќен што повторно се сретнав со него. Тој сега има уште поголема одговорност затоа што пред три години имавме поискусен тим, додека сега имаме многу млади играчи“, заврши Италијанецот.

Remote video URL
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Фудбал

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Read more

Гасп: На Интер не му фали Лукаку, Аталанта не е кандидат за Скудетото

Read more

Кој е Ханибал, новиот Пол Сколс?

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more
 

Спорт

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе

Гасп: На Интер не му фали Лукаку, Аталанта не е кандидат за Скудетото

Читај повеќе

Кој е Ханибал, новиот Пол Сколс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Читај повеќе

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Читај повеќе

Куман: Меси беше тиранин на тренинзи, ги фрлаше во сенка сите соиграчи

Читај повеќе

УЕФА го утврди терминот за дуелот на Шкендија во младинската ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Манго фармерот кој ги освои фудбалските љубители

Читај повеќе

Формула 1 ќе го напушти четиридневниот формат на ГН на Монако

Читај повеќе