СЕРИЈА А 2020/21

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Чилеанецот синоќа со два гола ја сруши Парма, а тие два се први на еден Чилеанец за Интер после 22 години.

Интер синоќа гостуваше кај Парма во последниот натпревар од 25. коло во Серија А. Алексис Санчес во 54-тата и 62. минута донесе водство кое неговиот тим до крајот го задржа, иако Парма успеа да намали во 71. минута преку Ернани. Но, на крајот Интер победи со 1:2 со што ја зголеми предноста на табелата на +6 во однос на второпласираниот Милан.

„Беше тежок натпревар, но таква е оваа лига. Мора да се бориш ако сакаш да победиш. На прав пат сме, треба само да мислиме на себе и да не правиме грешки“, вели двојниот стрелец, 32-годишниот Алексис Санчес.

Remote video URL

Последен пат кога чилеански фудбалер во дресот на Интер постигна два гола на еден натпревар е во 1999 година кога легендарниот Иван Заморано погоди двапати и тоа против... Парма!

„По поразот во финалето од Лига Европа, целиот тим многу се подобри, особено младите играчи. Тоа е благодарение на работата која ја врши тренерот. Едноставно, го направивме наредниот чекор“, додава тој зборувајќи за Sky Sport.

Санчес дојде во Интер на крајот од август 2019 година од редовите на Манчестер Јунајтед, но тешко му одеше враќањето во форма. Лани одигра 22 натпревара, постигна 4 гола со 9 асистенции, но одигра вкупно само 918 минути или 41,72 во просек. Сезонава досега има 18 натпревари, 5 гола и исто толку асистенции, а на теренот мина 823 минути или 45,72 во просек.

„Јас секогаш сакам да играм. Јас сум како лав кој цело време сака да си игра, но моето искуство му го оставам на располагање на тренерот. Го обожавам овој спорт. Сакам да играм и мислам дека тоа можете да го видите на теренот. Среќен сум од овој натпревар. Сите се жртвувавме и добро се подготвивме за овој натпревар заедно со стручниот штаб“.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Фудбал

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Read more

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Read more

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Read more

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медеведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе
  • play_arrow

И ВАР греши: Поништен гол оти проверија погрешен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Вовед во местење фудбалски натпревари

Читај повеќе

Барселона лидер на листата 20 највредни клубови во светот

Читај повеќе