АТП РОЛАН ГАРОС 2024

Алкарас доминира во Париз: Го среди Циципас и се пласираше во полуфинале

Шпанскиот тенисер Карлос Алкарас се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос по убедливата победа против Гркот Стефанос Циципас со 6:3, 7:6, 6:4.

Третиот носител на парискиот Грен слем во полуфиналето ќе игра против вториот носител Јаник Синер, кој синоќа го победи Бугаринот Григор Димитров исто така во три сета со 6:2, 6:4, 7:6.

Алкарас доминираше против Гркот до половина од вториот сет кога имаше водство од 1:0 и брејк предност во вториот дел.

Циципас потоа ја врати негативата од брејк и го доби тај-брејкот, но Алкарас повторно беше убедлив и доминантен за водство од 2:0 во сетов.

Во третиот се врати сликата од почетокот на мечот, кога Шпанецот ја контролираше ситуацијата на теренот и без поголеми проблеми избори пласман во полуфиналето.

Remote video URL

Инаку, ова беше шести меч на овие двајца тенисери и шеста победа на 21-годишниот Шпанец, кој ги доби последните осум сета во низа против грчкиот играч.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Тенис

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Алкарас му се качи на глава на Ноле: Навивачите бесни поради карикатурата

Read more

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Read more

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе