Ало, знае ли некој дека Корча на македонски јазик е Горица?

Сѐ повеќе сме сведоци на грешки во географските топоними по македонските медиуми. Ако донекаде разбирливи се оние далечните за нас, тогаш неоправдано е непознавањето на оние кои се во нашата близина и кои дури и се поврзани со Македонија.

Ден откако пратеници од ЛДП побараа Киев официјално да сме го сменеле во Киив, како и некои други украински градови, куп македонски веб-страници ја објавија веста дека во албанскиот град Корча ќе имало денови на македонската култура. И тука нема ништо спорно - во градот живее и етничко македонско малцинство, постојат здруженија, арно ама нешто штрчи. Епа, името на овој град на македонски јазик не е Корча, името му е Горица.

Побогу, па дури и македонскиот дијалект кој се зборува во Корча се вика горички дијалект. Името не паднало од небо, дадено е според името на градот, а тоа е Горица.

Дури и албанското име Корча (Korçë) потекнува од старословенскиот јазик, благодарение на Словените кои се населиле во Албанија. На влашки е Курчеауа (Curceaua), а градот е домаќин на голема влашка заедница. Живеат и доста Грци, па градот се вика и Корица (Κορυτσά). Османлиите го викале Ѓориџе (Görice). Погодувате, коренот на името на градот е зборот „гора“.

А, пазете, дури и македонската амбасада во Тирана во својот флаер за Деновите ставила дека истите ќе се одржат во Корча. Неукоста и неедуцираноста на македонските владини работници веќе на сите добро ни е позната (по 987865567856754 пат промашија знаме на странска делегација). Па има ли некој познавач на македонскиот литературен јазик вработен таму или не нашле никој таков со партиска книшка?

Останува прашањето зошто во македонскиот јазик упорно се форсира да се истисне македонскиот збор за овој град. Незнаење или некоја задна намера?

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Теми и коментари

Зошто феминизам, а не „еднаквизам“?

Read more

Работи кои би било фино да се променат во Аеродром

Read more

8 Март и стравот од непознатото: Феминизмот е за сите

Read more

Туркије - кој го силува македонскиот јазик?

Read more
 

Ново

  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Рама: Србите да се вратат во институциите, Косово веднаш да распише нови избори

Читај повеќе

Косовската претседателка откри детали од разговорот со Вучиќ: Негодуваше и се жалеше

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне со пороен дожд

Читај повеќе

Денеска затворен за сообраќај патот Велес – Градско поради асфалтирање

Читај повеќе
  • filter

2 јуни 1953, крунисана била кралицата Елизабета II

Читај повеќе

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Читај повеќе