AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Weilan, компанија со седиште во Нанѓинг, Кина, разви роботско куче наречено AlphaDog.

AlphaDog е роботско куче опремено со сензори и вештачка интелигенција што му овозможува да извршува голем број функции.

Кинескиот робот е многу сличен на Sport, роботско куче произведено од Boston Dynamics. Тоа е робот со четири нозе што е повеќе ориентиран кон комерцијалниот пазар отколку за бизнис корисници.

„Многу личи на вистинско куче“, вели Ма Ѓие, еден од шефовите на компанијата Weilan.

Кучето-робот може да се движи со брзина до 15 км/ч, што значи дека е најбрзиот робот на пазарот. Тој е многу стабилен и може да ги предвиди видот и висината на подлогата и да се прилагоди на неговата околина. За да може роботот да функционира автономно, тој користи технологија 5G.

Продажбата во Кина веќе започна, а во текот на првиот месец беа продадени над 1.800 роботи. Цената на едно роботско куче е 2.400 долари.

„Најчесто ги нарачуваат програмери, гикови, но и деца на кои им се допаѓа ваквото ‘милениче’“, рече Ма.

Од Weilan се надеваат дека нивното роботско куче AlphaDog наскоро ќе може да им помага на лицата со оштетен вид.

„Помагањето на лицата со оштетен вид е важна цел за нас. Кога роботот ќе добие функција на вид, слух и дијалог, тој ќе може лесно да комуницира со лица со оштетен вид, да ги однесе до автобуската станица, супермаркет и слично", додаде Ма.

Компанијата има и поголемо куче-робот наменето за индустриска инспекција и одржување на машини.

Remote video URL
реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Наука

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Read more

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Read more

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Read more

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Read more
 

Гик

Instagram конечно воведува една долгоочекувана опција

Читај повеќе

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

И Кинезите слетаа на Марс

Читај повеќе

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Читај повеќе

Samsung подготвува гејмерски смартфон

Читај повеќе

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Читај повеќе

Sony подготвува повеќе од 25 видеоигри за PlayStation 5

Читај повеќе

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе