ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Алжирски џудист се повлече од ОИ поради потенцијален израелски противник

Алжирскиот џудист Фети Нурин го откажа настапот на Олимписките игри во Токио, откако жрепката навести можност да има борба на турнирот против израелскиот претставник Тохар Бутбул.

Нурин за противник во 1. коло во категоријата до 73 килограми го доби Суданецот Мохамед Абдалрасул, а победникот во четвртфиналето го чека борба против Израелецот Бутбул, кој е слободен во 1. коло.

„Вложивме многу труд за да дојдеме на Игрите, а потоа нѐ шокираше оваа вест. Во секој случај, мојата одлука е конечна, бидејќи не сакам да си ги извалкам рацете“, изјави Нурин, додавајќи оти неговата политичка поддршка на Палестинците не му дозволува да се бори против израелскиот олимпиец во џудо.

Нурин од истата причина го откажа настапот и на Светското првенство во Токио, во 2019 година.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Останати спортови

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Read more

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Read more

Италијански боксер величеше нацизам во рингот

Read more

Боксерот Пакјао ќе се кандидира за претседател на Филипини

Read more
 

Спорт

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Читај повеќе

Норис ја освои пол-позицијата за ГН на Русија

Читај повеќе

Младиот фудбалер на Ливерпул вчудовиден од изгледот во играта FIFA 22

Читај повеќе

Радукану го отпушти тренерот кој ја доведе до победа на УС Опен

Читај повеќе

Гуардиола: Немаме таква моќ во нападот како Јунајтед, Челзи и Тотенхем

Читај повеќе

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе