Аманда Горман е првата поетеса на насловната на Vogue

Б.С.Б.
/ 09.04.2021 / 08:48

Аманда Горман најмногу внимание привлече со нејзиното рецитирање на инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден, а сега стана првата поетеса на насловната страница на Vogue.

Познатата фотографка Ени Лебовиц за мајското издание на магазинот ја фотографираше 23-годишната Горман облечена во облека дизајнирана од Вирџил Абло, првиот Афроамериканец на позицијата уметнички директор на модната куќа Louis Vuitton.

„Првата поетеса на насловната на Vogue, вечно ќе сум благодарна и не очекувам дека ќе бидам последна - бидејќи што е поезијата, ако не е убавина?“, напиша Горман во објавата на Instagram.

Младата поетеса се прослави по емотивното читање на нејзината авторска песна „The Hill We Climb“ на инаугурацијата на Бајден во јануари.

По тој настап, Горман потпиша договор со агенцијата за модели IMG, се појави на насловната на Time и имаше низа јавни настапи. Во септември ќе објави две книги, збирка поезија и сликовница за деца.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вежбање со танц со Памела

Read more

Стил

by.maryse: Нова модна линија на македонската инфлуенсерка Марис Џолин и Линеа

Read more

Пролетно чистење на кожата: Домашна маска за лице од 3 состојки

Read more

Bugatti претстави маса за билјард која чини 250.000 евра

Read more

Елизабет Харли изгледа одлично и на 55 години

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе