Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Компанијата Amazon секоја година уништува голема количина непродадена роба којашто вклучува и паметни ТВ уреди, лаптоп компјутери и слично, откри нова истрага.

Објавена е снимка што прикажува голема количина отпад од еден од дваесет и четирите центри во Велика Британија. Производите се главно неискористени и сместени во кутии со ознаката „destroy“ (уништи). Станува збор за дронови, книги, слушалки, фенови и слично.

Снимката е отстапена од еден од вработените кој сака да остане анонимен, а кој тврди дека работниците неделно уништуваат околу 130.000 парчиња различна роба.

„Нема причина за уништување на уредите. Правосмукалки, лаптоп компјутери, таблети, маски. Околу 50% од робата не е отворена, додека другата половина е вратена роба во добра состојба. Вработените станаа рамнодушни кон тоа што се бара од нив“, вели анонимниот извор.

Со истрага е откриено дека стотина илјади непродадени или вратени предмети секоја недела завршуваат во зоната за уништување. Како причина за уништување е моделот на работа на Amazon. Многу продавачи низ светот ги чуваат производите во магацините на Amazon, па колку што подолго стојат толку се поголеми трошоците. На крајот е поевтино да бидат уништени.

Ова што го прави Amazon не е илегално, но владата добива повици за интервенција. Од Greenpeace наведуваат дека се работи за непотребен отпад, а начинот на отстранување е шокантен.

Од Amazon сега велат дека во иднина нема да има уништување, туку приоритет ќе бидат донирањето, препродажбата, рециклирањето.

Remote video URL
Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Чек дис аут

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Read more

Запознајте го Орео, кучето кое помага на болни деца

Read more

Тинејџерка тргнува на пат околу светот со авион, сака да сруши рекорд

Read more

Видео од девојка и мечка како ловат риби стана хит на интернет

Read more
 

Магазин

  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Читај повеќе

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Читај повеќе

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Читај повеќе
  • play_arrow

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Читај повеќе
  • filter

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Читај повеќе

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Читај повеќе