Amazon ќе им даде бонус од 500 милиони долари на вработените

Компанијата Amazon одлучи да им подели повеќе од 500 милиони долари на работниците кои работеа во првите линии во текот на пандемијата со коронавирусот. Бонусот ќе им биде даден во знак на благодарност, истакнаа од компанијата, пренесе CNN.

Висината на бонусот ќе варира. Работниците со полно работно време, работниците на Whole Foods, возачите и партнерите за достава ќе добијат по 500 долари, додека оние со половина работно време до 250 долари. Лидерите на првите линии ќе добијат по 1.000 долари, а сопствениците на партнерските услуги за достава кои помагаат во испораката на пратките ќе добијат по 3.000 долари. Возачите кои работеа повеќе од 10 часа во јуни ќе добијат 150 долари.

Amazon имаше полни раце работа бидејќи во текот на пандемијата луѓето остануваа затворени дома и пазареа онлајн. Компанијата беше критикувана поради условите за работа, како и за тоа дека не даваше доволно информации за влијанието на здравствената криза врз работниците. Досега од коронавирусот починаа најмалку 10 вработени во магацините.

Од Amazon соопштија дека се преземени сите чекори за превенција на ширење на вирусот, за таа цел се потрошени над 600 милиони долари во првите три месеци. Се очекува во вториот квартал трошоците да пораснат на најмалку 4 милијарди долари.

Тагови
реклама

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Пет причини зошто жените изневеруваат

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Read more

Бизнис

Цените на нафтата највисоки во последните две години

Read more

Шпаркасе Банка го започнува третиот циклус од програмата „Чекор по чекор“ за поддршка на старт-ап бизниси

Read more

Вкупно 7.500 изгубени работни места во изминатата година

Read more

По 20 години повторно директна авиоврска Скопје – Москва

Read more
 

Вести

Кои се ставовите на домашните политичари во очи на 22 јуни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самит Бајден-Путин планирано е да трае четири до пет часа, без храна

Читај повеќе

Сончево и потопло, повремено засилен ветер во Повардарието

Читај повеќе

Приведен криумчар на мигранти, пронајдени 13 лица од Пакистан

Читај повеќе

Од утре се укинува полицискиот час, одлучи Владата

Читај повеќе

Шекеринска: Овој НАТО Самит беше историски за земјава

Читај повеќе

Словенија прогласи крај на епидемијата, но не и на мерките

Читај повеќе

Кривична за скопјанец за криумчарење мигранти

Читај повеќе

Неколку скопски улици утре без вода

Читај повеќе