AMB 001 Pro е новиот мотоцикл на Aston Martin

Три години по дебито на супер мотоциклот AMB 001, произведен од Aston Martin и Brough Superior, двете компании претставија нов модел.

Станува збор за моделот AMB 001 Pro кој дебитираше на саемот EICMA во Милано со поголема снага и подобрена аеродинамика, а инспирација нашле во биомоделот Valkyrie AMR Pro.

AMB 001 Pro го дизајнираше Aston Martin, додека за развојот се погрижи Brough Superior кој и ќе го произведува. Супербајкот го задржа агресивниот изглед на својот претходник, но доби нагласување на аеродинамичките компоненти, како нов преден спојлер, странични крила и задна перка, а резултатот е зголемен downforce и подобрен проток на воздух.

Двоцилиндричниот мотор од 997 ццм со картер изграден од цврст алуминиум има нов дизајн на цилиндер со мокри облоги за подобро ладење. Моторот развива импресивни 225 КС, што е за 25% повеќе во однос на претходникот и неговите 180 КС. Без течности мотоциклот е тежок 175 кг и поради тоа има сооднос тежина и снага 1,28 КС/кг поради што влегува во Формула 1 категоријата.

AMB 001 Pro ќе биде произведен во 88 примероци и тоа рачно, а производството ќе се одвива во фабриката на Brough Superior во францускиот град Тулуз. Пртетходниот модел беше произведен во 120 примероци. Компаниите веќе го нарачуваат овој мотоцикл, а првите испораки се очекуваат во последниот квартал од наредната 2023 година.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Мотори

Прекрасниот скутер на Honda се врати и е електрифициран за XXI век

Read more

Harley-Davidson откри важен датум

Read more

AMB 001 Pro е новиот мотоцикл на Aston Martin

Read more

Ducati го претстави својот прв електричен мотоцикл

Read more
 

Автомобили

Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе