Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Демонстрантите и полицијата се судрија и во Њујорк, Филаделфија, Лос Анџелес и Атланта, поради што градските власти, како и властите во Мајами и Чикаго, прогласија полициски час.

Полицајци во Њујорк и во окрузите Флинт и Мичиген клекнаа на улица пред демонстрантите кои протестираат поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд кој беше убиен од полицаец, иако не бил вооружен.

Со ваквиот гест полицајците сакаа да покажат солидарност со огорчените демонстранти и покажаа дека се против насилство, истовремено оддавајќи му почит на Флојд.

Remote video URL
Remote video URL

Меѓу нив беше и шефот на полицијата во Бруклин Џефри Мадреј, кој е Афроамериканец.

Некои од демонстрантите им довикуваа „благодарам“ на полицајците, а еден од демонстрантите на глас прочита имиња на други Афроамериканци убиени од полицајци без прoвокација.

Немирите низ земјата ги ставија САД на работ на граѓанска војна. Групи незадоволни граѓани имаше на протестите во Далас, Лас Вегас, Сиетл, Мемфис и на други место, дури и во Вашингтон пред Белата куќа. Тие извикуваа „Животите на црнците се важни“ (Black lives matters) и се соочиja со полицајците опремени со штитови и полиција на коњи пред оградата на Белата куќа.

Избувна и пожар во близина на Белата куќа, веднаш по завршувањето на полицискиот час. The Guardian пишува дека пожарот избувнал во подрумот на црквата на св. Јован која од 1816 се нарекува и „црква на претседателите“. Пожарникарите на градот Вашингтон за кратко време го ставиле пожарот под контрола.

Полицаецот кој го уби Флојд,  Дерек Шовен, е уапсен, но Американците сакаат неговото обвинение да биде за убиство со умисла и да бидат уапсени тројцата други полицајци кои учествува при апсењето.

Remote video URL
реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Свет

Финска ја отстрани свастиката од амблемот на воздухопловните сили

Read more

Стотици слонови најдени угинати во Боцвана

Read more

Во Бразил ќе се тестира вакцина за COVID-19

Read more

Девет жртви во циклон во Бразил

Read more

Вести

Финска ја отстрани свастиката од амблемот на воздухопловните сили

Читај повеќе

Стотици слонови најдени угинати во Боцвана

Читај повеќе

Tesla ја надмина Toyota, повредна и од Disney и Coca-Cola

Читај повеќе

Вчера 461 лице фатено без заштитна маска

Читај повеќе

Преговарачката рамка за Северна Македонија вчера предадена во Советот на ЕУ

Читај повеќе

Во Бразил ќе се тестира вакцина за COVID-19

Читај повеќе

Сончево и многу топло, попладне нестабилно

Читај повеќе
  • filter

Девет жртви во циклон во Бразил

Читај повеќе

Силјановска–Давкова: Четириесет проценти од министрите ќе бидат жени

Читај повеќе