Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Б.С.Б.
/ 21.06.2021 / 12:16

Експлозија којашто ја изведе американската морнарица беше толку силна што предизвика земјотрес.

Американската морнарица објави снимка којашто го покажува моментот кога експлодира бомба од 18.143 килограми, активирана близу брегот на Флорида.

Експлозијата беше изведена под вода во склоп на тестирање на можностите во воени околности. Бродот на морнарицата се наоѓаше во близна на местото на експлозијата.

Целта беше да се докаже колку се бродовите издржливи кога ќе се соочат со вакви ситуации.

Експлозијата беше толку силна што предизвика земјотрес со магнитуда од 3.9 по Рихтер, 160 километри од местото на експлозијата.

Remote video URL
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Свет

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Read more

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Read more
 

Вести

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Читај повеќе

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Читај повеќе

Топ 10 најубави плажи во светот

Читај повеќе

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Читај повеќе

Од понеделник пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Читај повеќе

Нови 37 случаи на COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Читај повеќе

Повторно топол бран, од средината на следната недела до 41 степен

Читај повеќе

Казнети и исклучени од сообраќај 91 пијан возач

Читај повеќе