Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Премиерката на Србија утринава на белградскиот аеродром отвори нова воздушна линија меѓу Белград и Тијанѓин во Кина.

Ана Брнабиќ ја искористи приликата да ја искоментира и тензичната ситуација на Косово.

„Денес имате ваков ден, прекрасен ден, нешто на што работиме повеќе од две години, воведување на директната линија на нашиот превозник со Пекинг. И имате ситуација кога некој во Приштина ве враќа назад, не во 19-ти, туку во 18-ти век. Имаме инвеститори, работни места, сè повеќе млади луѓе кои се враќаат од дијаспората, а некој секогаш ве враќа во 18-ти век. И мислам дека сè што направи Курти е опасност не само за Србите , но за Албанците, за цела Европа и дека тоа е политика на 19-от век“, рече Брнабиќ.

Таа додаде: „Курти нè доведе сите на работ на војна. Не го направи тоа сам. Не ги штитат Србите на Косово и Метохија. Веќе секојдневно гледаме кршење на Кумановскиот и Бриселскиот договор. Според тоа, многу сме блиску до тоа, Вучиќ денеска ќе даде повеќе информации, за да побара враќање на нашите сили на Косово и Метохија“.

Тензиите кои траат со месеци дојдоа до точка на вриење

„Доведени сме на работ на вооружен конфликт. Тука нè донесе неодговорна личност. Претседателот Вучиќ зборуваше за тоа повеќе од 10 пати. Тој човек, Курти, носи одредена нестабилност секој ден. Доволна е само искра. Не можам да ги разберам ниту НАТО, ниту КФОР, ниту ЕУЛЕКС, бидејќи на територијата на Косово и Метохија немате владеење на правото ниту гарантирани основни човекови права“, заклучи српската премиерка Брнабиќ.

Шефот на канцеларијата за Косово и Метохија на српската влада, Петар Петковиќ, во четвртокот вечерта, по повод влезот на двесте косовски полицајци во северниот дел на Косовска Митровица, изјави дека Србија „ќе размисли“ за враќање на до 1.000 припадници на армијата и полицијата на Косово, во согласност со Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН - И.

Косовските медиуми на српски јазик објавија дека по 20 часот во четвртокот меѓу 200 и 300 полицајци придружувани од оклопни возила влегле во северниот дел на градот, кој е претежно населен со Срби, и дека биле распоредени на периферијата на градот, по што Петковиќ закажа вонредна конференција за новинарите во владата на Србија.

Неговата оценка е дека косовскиот премиер Албин Курти со испраќањето на полицијата „продолжува со незаконски и насилни акции“ насочени кон „окупација на северот на Косово“, кој е претежно населен со Срби.

Тензиите на северот траат со месеци, а неодамна се интензивираа во кампањата на Приштина за воведување на пререгистрација на табличките за косовските градови издадени во Србија на табличките РКС / Република Косово, што локалните Срби, со поддршка на Белград, одбиваат, па нивните претставници во знак на протест ги напуштија косовските институции.

По низата притисоци од Брисел и Вашингтон, беше постигнато привремено компромисно решение, но тензиите не завршија бидејќи Приштина сака да воспостави систем на администрација на целата територија на Косово, додека Белград инсистира на почитување на бриселскиот договор со кој Косовската влада, под покровителство на ЕУ, се обврза на формирање на Заедница на српски општини.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Регион

Нов земјотрес на Закинтос, сега посилен - од 4,4 степени

Read more

Родители на учениците убиени во Белград: Ова повеќе не може да биде училиште

Read more

Се продава легендарниот хотел Славија во Белград

Read more

Во Белград градски автобус се преполови буквално па половина

Read more
 

Вести

Најголемиот климатски самит во историјата почна со една голема промена

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Читај повеќе

Владимир Путин нареди бројот на руски војници да се зголеми за 170.000

Читај повеќе

Северна Кореја: Попречувањето на нашите сателити би било објава на војна

Читај повеќе

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Читај повеќе

Паника во Брисел поради Орбан: Ја држи ЕУ како заложник

Читај повеќе

Доларот зајакна, цената на нафтата стагнира

Читај повеќе

Скопјанка овозможила возрасни да имаат секс со малолетнички и да ги снимаат

Читај повеќе

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Читај повеќе