УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2021/22

Анчелоти: Ми кажуваа приказни дека англиските клубови биле подобри од шпанските

Тренер на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, откако неговиот тим синоќа го елиминираше Челси во четвртфиналето од Лигата на шампионите, изјави дека магијата на нивниот стадион е заслужна за големиот спектакл.

„Победивме бидејќи имавме енергија да ја оживееме играта, што и успеавме благодарение на промените. Не заслуживме негатива од 2:0. Изгинавме по паузата бидејќи ни недостигаше специјалист за одбрана против нив, Милитао.

Се мачевме, но тоа е нормално кога играш против клубови како Челси, кој има одличен тим. Мислам дека не бевме доволно гладни за голови, бидејќи на почетокот не ни требаа. Но, заслуживме да поминеме. Водството на противникот од 3:0 нѐ ослободи, а на виделина излезе магијата на 'Бернабеу', магијата на овој клуб...“, изјави Анџелоти.

Италијанскиот стручњак потоа му честиташе на својот колега Унаи Емери за пласманот во полуфиналето со елиминацијата на гигантот Баерн.

„Му честитам на Унаи Емери. Среќен сум за Виљареал, навистина сум среќен поради нив. Заедно дадовме големо охрабрување за сите од Шпанија. Слушав приказни за тоа како шпанските клубови се инфериорни во однос на англиските, а еве две шпански екипи се во полуфиналето“, изјави Анџелоти.

Може да им се придриужат и две англиски доколку вечерва Ливерпул и Манчестер Сити го одбранат водството од првите натпревари. Но, може да бидат и 3 шпански во полуфиналето доколку Атлетико успее да ја надокнади негативата од еден гол во пресметката со „Граѓаните“.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Фудбал

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Read more

Руни го напушти Дерби Каунти

Read more

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Read more

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе