Ангели на смртта: Специјалната единица жени пилоти на Путин ќе ја смени играта

Руската војска формираше единица составена од жени пилоти кои се обучени да ракуваат со стратешко нуклеарно оружје.

Владимир Путин ги претстави таканаречените Ангели на смртта, новодипломирани воени пилоти кои сега се дел од руските воздухопловни сили.

Жените пилоти беа претставени во текот на викендот на воената парада во Краснодар по квалификациите за Воениот авијациски колеџ Серов.

Remote video URL

Според британските медиуми, кои тврдат дека имаат информации од Русија, новомобилизираните жени пилоти се обучуваат за користење стратешки нуклеарни бомбардери и транспортни авиони.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека женските пилоти ја продолжуваат големата традиција што жените пилоти ја имале некогаш во Советскиот Сојуз. Јосиф Сталин им дозволил на жените да управуваат со авиони и да се борат за време на Втората светска војна, а 23 од нив станале херои на Советскиот Сојуз.

Remote video URL
„Ќе служат воен рок, ама на породилно“

„Вие сте референтна точка и пример за девојките кои ќе тргнат по вашите стапки“, им рекол Шојгу, а веднаш потоа почнале да се појавуваат критичари кои со потсмев тврдат дека овие „девојки наскоро ќе се омажат и ќе служат воен рок, ама на породилно отсуство.“

Шојгу годинава за пример за иднината ја избра првата кандидатка, Ана Шчебаркова од Перм, која првично беше одбиена. На парадата имаше 400 нови пилоти, меѓу кои и 16 жени, кои, како што пренесуваат медиумите, со задоволство ја завршија обуката и станаа дел од руските вооружени сили, славеа со фрлање цвеќиња и монети во воздух.

Одговорна работа

Кога ја започнаа својата петгодишна обука во 2017 година, на девојките им се обрати полковникот Олег Пчела, кој им објасни што значи да се биде пилот и кои се задачите пред нив.

„Девојките обично се многу романтични. Сепак, тие се многу мотивирани, што им овозможува успешно да управуваат со нашите авиони и да ги извршуваат задачите што им ги додели командата. Да се ​​биде воен пилот е одговорна работа. Тоа е тешка професија која исто така бара високи морални вредности“, рече Пчела.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Свет

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Read more

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Read more

Украински командант најави контраофанзива

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе