ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Англичаните и Американците одат во осминафинале

Фудбалерите на Англија и Соединетите Американски Држави се пласираа во осминафиналето на Светското првенство откако синоќа се одиграа натпреварите од третото коло од групната фаза.

Англија ја заврши групата Б на првото место со седум бодови. САД се втори со пет, Иран е трет со три, додека Велс освои само еден бод.

Синоќешното островско дерби ѝ припадна на Англија која победи со 3:0. Велшаните се чинеше дека веќе се простија од нокаут фазата, па од почетокот на натпреварот не беа на очекуваното ниво.

Иако првото полувреме го издржаа без примен гол, во вториот дел доживеаја катастрофа. Рашфорд доминираше, погодувајќи најпрво во 50. минута од слободен удар, а потоа во 68. минута по одлична соло акција зголеми на 3:0. Во меѓувреме гол постигна Фоден по асистенција на Кејн.

URL

Многу понеизвесен беше натпреварот меѓу САД и Иран. Американците на крајот остварија златна победа со голот на Пулишиќ по одлична акција во која учествуваше речиси целиот тим. Иранците до крајот на натпреварот не успеаја да постигнат гол со што ќе ги однесеше во второто коло, па турнирот за нив заврши синоќа.

URL

Познати се и првите два пара од осминафиналето на Светското првенство. Англија ќе игра со Сенегал и овој натпревар е закажан за в недела. Ден претходно САД ќе играат против Холандија.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Фудбал

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Read more

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Read more

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Read more

Пике официјално се пофали со новата девојка

Read more
 

Спорт

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Читај повеќе

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе