Англиската Премиер лига најдобра во светот, македонската Прва лига на 77. место

Лондон, 21 јануари 2020 (МИА) – За првпат од 2009 година англиската Премиер лига повторно е најдобра национална фудбалска лига во светот. Доминацијата на шпанската Ла Лига заврши по девет последователни први места.

Настапите на Ливерпул, Тотенхем и Манчестер Сити во Лигата на шампионите многу придонесоа за победата на англиската Премиер лига во годишното рангирање на ИФФХС (Меѓународна федерација за фудбалска историја и статистика).

На второто место се најде Бразилската лига, додека Шпанското првенство падна на третото место. Пад од четири места бележи и Првата македонска фудбалска лига која сега е на 77-та позиција.

Најдобрите 10 национални фудбалски првенства според ИФФХС:

1. Англија – 1.287 поени
2. Бразил – 1.165
3. Шпанија – 1.141
4. Италија – 939
5. Колумбија – 849
6. Португалија – 834
7. Франција – 818
8. Холандија – 790,5
9. Аргентина – 776
10. Германија – 765,5.

Од балканските првенства, најдобро котира Хрватска (18. место), а веднаш зад неа се Грција (19-та) и Србија (20. позиција). 

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Фудбал

Пандев несопирлив на 37 години: Со гол ја почна сезоната во Серија А

Read more

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Read more

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Read more

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Read more

Спорт

Пандев несопирлив на 37 години: Со гол ја почна сезоната во Серија А

Читај повеќе

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал сензационално испадна од Мастерсот во Рим

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: Бостон Селтикс го возврати ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Читај повеќе

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Читај повеќе