Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Англиската фудбалска репрезентација е со најголема вредност од сите учесници на ЕУРО 2020. Македонија од 24 екипи се наоѓа на претпоследно место.

Според сајтот за проценка Transfermarkt, македонската репрезентација е проценета на 61.8 милиони евра и на листата се наоѓа по Унгарија (74 милиони) и пред Финска (44 милиони евра).

Англиската репрезентација вреди 1,27 милијарди евра, Французите тежат 1,03 милијарди, Германија 936 милиони, Шпанија 916 милиони, додека на петтото место се Португалците со вредност од 872 милиони евра.

Хрватска е на деветтото место со процена од 376 милиони евра. Шкотска е проценета на 269 милиони евра, додека Чешка на 190 милиони.

Од сите пријавени играчи најскап е францускиот напаѓач Килјан Мбапе, проценет на 160 милиони евра.

На второто место е Хари Кејн, проценет на 120 милиони евра.

Највреден во редовите на Македонија е Елиф Елмас, 17 милиони евра. Зад него е Енис Барди, проценет на 15 милиони евра на пазарот.

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Фудбал

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Read more

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Read more

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Read more

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Читај повеќе
  • filter

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Читај повеќе

Прв светски рекорд во атлетика на годинашната Олимпијада

Читај повеќе

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе

Ѓоковиќ пред ЛОИ: Кога станува збор за Србија, јас тука пресекувам и не се свртувам назад

Читај повеќе

Илејн Томпсон-Хера собори олимписки рекорд стар 33 години

Читај повеќе

Австралиец падна од жештина двапати за време на трката, но сепак ја заврши

Читај повеќе

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Читај повеќе

Ѓоковиќ не научи да губи - гневно го фрли рекетот на трибини

Читај повеќе