Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Веста дека најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ ја започна 311-тата недела на врвот на АТП-листата и дека го престигна Роџер Федерер е хит во светските медиуми.

Насекаде освен во англиските.

„Срамежливо“, веста може да се најде само на неколку англиски информативни веб-страници и портали, додека престижните BBC и The Guardian се чини сè уште не ги „добиле“ информациите.

Во меѓувреме, шпанска Marca по тој повод објави текст со наслов „Ѓоковиќ, рекорден број 1“, а AS во сличен стил објави текст со наслов „311 недели на врвот“.

„Овој понеделник, 8 март 2021 година, ќе биде запишан во книгата на тениски рекорди. Србинот Новак Ѓоковиќ ја започна 311. недела на врвот на АТП-листата и го сруши рекордот на Роџер Федерер“, пишува Mundo Deportivo во текстот „Ѓоковиќ го сруши рекордот на Федерер“.

„Како што се очекуваше, првиот голем рекорд на Роџер Федерер што мора да биде соборен е оној што се однесува на неговата стабилност на врвот на светската ранг-листа. Од утрово, Новак Ѓоковиќ е крал на светот со 311 недели, една недела повеќе од Федерер, кој остана на 310“, е дел од текстот на италијанскиот La Gazzetta dello Sport со наслов„ Ѓоковиќ го престигна Федерер: 311 недели број 1“.

Францускиот L'Équipe во текстот „Ѓоковиќ - прв на број 1“ пишува: „Новак Ѓоковиќ денеска ја започна својата 311-та недела на врвот на АТП-листата и со тоа го сруши рекордот на Роџер Федерер (310)“.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Тенис

Медеведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Read more

Ѓоковиќ ќе ја брани титулата во Мадрид

Read more

Ролан Гарос пред одложување: Ситуацијата не е добра

Read more

Циципас трет по Рубљов и Медведев со 15 победи оваа сезона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медеведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе
  • play_arrow

И ВАР греши: Поништен гол оти проверија погрешен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Вовед во местење фудбалски натпревари

Читај повеќе

Барселона лидер на листата 20 највредни клубови во светот

Читај повеќе