Anonymous му се заканија на Маск: Уништуваш животи

Хакерите од Anonymous објавија видео во кое му се обратија на извршниот директор на Tesla и SpaceX, Илон Маск поради „тролањето“ на крипто пазарот.

Anonymous му порачаа на Маск дека луѓето го доживуваат како „уште еден нарцисоиден богаташ кој очајнички бара внимание“. Нивната порака доаѓа откако Маск во петокот на Twitter објави твит за биткоинот по што цената на криптовалутата падна.

На Маск му порачаа дека неговите твитови покажаа „очигледно занемарување на просечниот работни кој со вложување во криптовалути сака да го подобри животот“.

„Можеби мислиш дека си најпаметната личност во собата, но сега си најде рамен на себе. Ние сме Anonymous, ние сме легија. Очекувај нè“, порачаа во видеото.

Маск не одговори директно на заканата, но по 20 минути од објавувањето на видеото, тој објави нов твит.

URL

„Не го убивајте тоа што го мразите, спасете го тоа што го сакате“, порача тој.

Remote video URL
реклама

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

Интернет

Google ќе ги забрани апликациите за купување сексуални услуги на интернет

Read more

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Read more

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Read more

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе