Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Anthenea е иднината на елитниот туризам и претставува прв пловен хотел кој се напојува со соларна енергија.

Станува збор за еко-хотел кој овозможува неверојатен поглед на океан и стаклено дно, каде гостите можат да уживаат во чудесниот морски свет. Замислата е на француска компанија која идејата ја добила од филмот за агентот 007, „The Spy Who Loved Me“ од 1977 година.

Зад проектот се крие силна желба да се создаде нешто уникатно и футуристичко. Првиот ваков хотел е претставен во Бретања, Франција. На самиот врв на хотелот се наоѓа простор за сончање, свечени вечери и ручеци, а во целиот хотел може да се сместат 12 луѓе, пишува Travel Magazine.

Компанијата соопшти дека досега се примени голем број барања, а се планира првите испораки да бидат извршени во 2021 година, што значи дека Anthenea ќе се појави на различни локации ширум светот.

Капсулата е со големина од 540 метри квадратни, дизајнирана да работи на соларна енергија, со пет автоматски ротирачки соларни панели. Сертификувана е како еко-хотел, а ноќевање во овој уникатен простор чини 290 евра за двајца.

Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Архитектура

Направете сами: Креативни украси за бања

Read more

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Read more

Напуштена убавина: Палатата Жевуски во Полска

Read more

Поглед во луксузната вила на Деми Ловато

Read more

Магазин

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Колач со овошје

Читај повеќе

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Читај повеќе

Секс без табуа - работи во кои не треба да верувате, според научниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Читај повеќе

Зошто сексот со бившиот сопруг истовремено е добра и лоша идеја?

Читај повеќе

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Читај повеќе

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Читај повеќе