Апасиев го цитира Кастро, Мицкоски збунет: Ќе има соработка или не?

Откако од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека очекуваат поддршка од Левица за победа и во вториот круг над владејачката СДСМ, лидерот на Левица преку Facebook најави дека тешко ќе дојде до такво нешто.

„Не смее да има никакво коалицирање со партии кои имаат дамки во своето работење! КОАЛИЦИРАЊЕТО ЌЕ ЈА РАЗВОДНИ ИДЕОЛОГИЈАТА. Од тоа корист ќе имаат само нашите ривали“, напиша професорот по римско право цитирајќи ги зборовите кои тогаш младиот Фидел Кастро ги кажал во 1948 година откако неговата партија влегла во кубанскиот Парламент со само два пратеника, слично како и Левица на Апасиев.

Неговиот статус го коментираше лидерот на најголемата опозициска партија, Христијан Мицкоски, кој изјави дека не му е јасна пораката и повика на соработка.

„Нашата врата е отворена, раката е подадена. Малку бев збунет од утринската комуникација на лидерот на Левица преку социјалните медиуми, но еве оставам тие да изберат каква сакаат соработка со блокот, дали тоа ќе биде во рамки на формална коалиција, дали ќе ги поддржат кандидатите, оставам на нив тие да одлучат. Еве нека не биде притисок ова што јас го зборувам затоа што очигледно дека протестните гласови на граѓаните во Македонија се најмалку двапати поголеми од оние гласови кои во моментов ја поддржуваат коалицијата на СДСМ“, рече Мицкоски во изјава за медиуми.

Remote video URL
реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Македонија

Димитар Ковачевски ќе се кандидира за лидер на СДСМ

Read more

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Read more

Предадени материјалите за истрагата за автобуската несреќа на бугарските обвинители

Read more
Фото: Кајгана

Информации потребни при избор на кредит – дел од Денови на финансиската писменост

Read more
 

Вести

Димитар Ковачевски ќе се кандидира за лидер на СДСМ

Читај повеќе

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Читај повеќе

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Читај повеќе

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Читај повеќе

Предадени материјалите за истрагата за автобуската несреќа на бугарските обвинители

Читај повеќе

Русите ги зафати „крипто треска“

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Информации потребни при избор на кредит – дел од Денови на финансиската писменост

Читај повеќе

Центар за стручно образование и обука за зелени иновации ќе се отвори во Скопје до крајот на годината

Читај повеќе

Прва француска стратешка инвестиција во соларен парк во Северна Македонија

Читај повеќе