Апликации кои ја поттикнуваат креативноста на децата

Иако возрасните често се бунтуваат кога децата минуваат подолго време пред екрани, технологијата има и свои предности, особено кога станува збор за поттикнување на креативноста кај најмалите.

Креативноста е ментален процес кој вклучува создавање нови идеи или решенија за проблеми, како и врска меѓу новите и постојните идеи и поими.

Токму оваа вештина е потребно да се развива кај децата од најрана возраст. Поттикнувањето на креативноста долгорочно ќе се исплати бидејќи креативните луѓе се посамоуверени, похрабри, позрели, имаат смисла за хумор, ги извршуваат задачите до крај и се многу независни за разлика од другите.

Постојат неколку апликации кои можат да помогнат во развојот на детската креативност, а ова се дел од нив. Бесплатни се и се достапни за iOS и Android.

1. Brain Games Kids

Едноставна апликација која нуди 12 различни игри, од сложувалки до судоку и игри на меморија.

2. Toontastic

Ако вашето дете почнало да учи англиски, а сака и приказни, оваа апликација е идеална за него. Со помош на оваа апликација детето може да измисли цела приказна која може да се темели на претходно прочитани книги. Може да креира свои ликови, да го смисли целото дејство, да го сними сопствениот глас и да го претвори сето тоа во анимирано видео.

3. Magic Piano

За оние дечиња кои сакаат музика и сакаат да свират на пијано оваа апликација е одлична за нив. Ќе учат за тоновите и музиката низ игра.

Може да се контролира темпото и ритамот, да одберете ниво на сложеност, различни жанрови и инструменти. Апликацијата не е насочена само кон класичната музика туку нуди можности за поттикнување дополнителен интерес кај децата.

4. MoMa Art Lab

Со помош на оваа апликација децата ќе учат за боите и основните геометриски форми, а според тоа ќе создаваат свои ликовни дела. Оваа апликација е одлична за помалите деца.

5. Sketch

За поголемите дечиња е идеална апликацијата Sketch, која е еден вид социјална мрежа за делење на создадените дела. Секој ден се дава нова задача на одредена тема, па така овде може да се најдат совети за цртање или сликање на буквално сè.

Тоа што е добро кај оваа апликација е што се црта на хартија со различни бои, темперни боички, водени боички, туш или пенкало, а потоа може цртежот да го фотографирате и да го пренесете на апликацијата за да биде споделен со останатите.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Интернет

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Read more

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Read more

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Read more

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Read more

Гик

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Читај повеќе

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Читај повеќе
  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе