Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Apple одлучи да им понуди на девелоперите повеќе опции за одредеување на цените на апликациите почнувајќи од напролет 2023 година.

Според новиот план, најниската поддржана цена ќе биде 0,29 долари, додека највисоката цена ќе биде 10.000 долари.

Девелоперите ќе добијат и можност да ги дефинираат цените во продавницата за апликации и ќе имаат достапни 45 валути на 175 територии.

Цените на апликациите и претплатите сега ќе може да се зголемат за 0,10 долари за оние што чинат до 10 долари и 0,50 долари за оние меѓу 10 и 50 долари.

Дополнително, девелоперите со апликации со претплата ќе можат да управуваат со валути и даноци/такси низ продавниците и ќе имаат опција да изберат локална продавница за апликации и автоматски да генерираат цени врз основа на земјата и валутата.

За програмерите кои ги дистрибуираат своите апликации ширум светот, глобалната алатка за изедначување на App Store ќе им обезбеди лесен начин за управување со цените на меѓународните пазари.

Друга нова функција ќе биде можноста да се постават цени на апликациите и претплати кои се надвор од стандардот од (на пример) 0,99 долари, што сега може да биде 0,90 или 1,00 долари. Ова ќе овозможи полесно креирање на пакети и годишни планови за претплата.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Софтвер

Пет совети како да ја забрзате работата на вашиот компјутер

Read more

Viber го растовари почетниот екран

Read more

Apple го објави iOS 16.3: Голем фокус на безбедноста

Read more

Microsoft веќе нема да продава лиценци за Windows 10

Read more
 

Гик

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Читај повеќе

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Читај повеќе

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Читај повеќе

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Читај повеќе
  • play_arrow

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Читај повеќе

Зошто брзо ви се празни батеријата на телефонот?

Читај повеќе

Кина успешно клонирала три „суперкрави“

Читај повеќе